300008. SOFFGRUPP, 3 delar, "Minerva", Peter Hvidt och Orla Mölgaard Nielsen för France & Son, Danmark, 1900-talets mitt.
Bestående av 2 daggbäddar och soffbord, soffbordets mått: längd 73,5, bredd 73,5, höjd 64 cm, daggbäddarnas längd 170 resp. 125 cm.
Smärre slitage och märken, rotting med skador.