ERNST WOLFHAGEN. Blommetetsningar, 2 st, daterad 1973.
299932. ERNST WOLFHAGEN. Blommetetsningar, 2 st, daterad 1973.
Ernst Wolfhagen (22.08.1907 Hannover - 06.05.1992); regionalt viktig konstnär med omfattande utställningar, representerade i olika museer. I det här partiet, en uppsättning 2 etsningar som visar blommor, varje monogram för hand, 1 daterad. Arkstorlek ca.. 24,5 x 28,5 cm och 26,5 x 39,5 cm.