299799. CARL FAGERLUND. Bordslampor, ett par, kristall och mässing, Orrefors. 1900-talets mitt.
Rundlar i glas. Etikettmärkta "Design Carl Fagerlund". Höjd 45,5 cm.
Smärre bruksslitage. Ena lampsockeln med skador på plasten till skärmhållaren.
Carl Fagerlund (1915–2011)