2995274. FRANKLIN MYNTA ”Karl den store svärd”.
Franklin Mint, ”The Sword of Charlemagne”, trogen kopia på träpanel, bladet är tillverkat av härdat stål, handtaget är 24 karat guldpläterat,
Mått ca.: totalt: 113 x 24 cm, svärd: 95 x 21 cm.
Åldersanpassat skick med tecken på slitage, partiella repor, skav och hack i träet.