299140. DIVERSE FIGURINER, porslin, 7 st, 1900-talets första hälft.
Delvis politiska nidbilder (Gulaschbaron, Dollarprinsessa, Carl Ferdinand).
Liten flicka med gås, 1900-talets senare hälft.
Bruksslitage, lagningar, mindre gräddkanna limmad vid mynning, Carl Ferdinand skada vid käpp, Gulaschbaron (askfat) med sprickor.