2984135. PETER WITT (GEB. 1966). Sylter Heide.
Peter Witt (f. 1966), Sylter Heide, olja på duk, signerad, ca. 50 x 70 cm, med ram ca. 64 x 83 cm
På 1980-talet började Peter Witt måla med spatelteknik och hittade sina motiv mestadels på de nordtyska kusterna. Han har ställt ut sina verk årligen på Sylt sedan 1991 och öppnade tillsammans med Stefan Dobritz sitt eget galleri i Gut Hasselburgs porthus 1994. Idag driver Witt och Dobritz ett galleri i Westerland på Sylt.