MATSERVIS, 39 delar, porslin, "Wexiö guld", Gustavsberg. Sekelskiftet 18/1900.

298305. MATSERVIS, 39 delar, porslin, "Wexiö guld", Gustavsberg. Sekelskiftet 18/1900.

9 st mattallrikar, diameter 24 cm.
9 st djupa tallrikar, diameter 23,5 cm.
2 st stora, djupa tallrikar 26,5 cm.
9 st assietter diameter 18,5 cm.
2 st rektangulära uppläggningsfat, längd 22 - 47,3 cm.
3 st rektangulära serveringsskålar, längd 22,7 - 31 cm.
1 st såsskål på fat, längd 24 cm.
1 st salladier, längd 23,5 cm.
1 st fiskfat med galler, längd 60 cm.
1 st terrin, längd 32,5 cm.
1 st kanna, höjd 22 cm.

Bruksslitage, krackelyr, en djuptallrik med nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st terrin, längd 32,5 cm.
1 st kanna, höjd 22 cm.

Antal besök: 6 052