FISKBÄSSÄNG på STÄLL, porslin och trä, Kina. 1900-tal.

298288. FISKBÄSSÄNG på STÄLL, porslin och trä, Kina. 1900-tal.

Polykrom dekor i form av skulpturala scener samt blomster och frukter, invändig dekor i form av gulfiskar.
Diameter 36,5, totalhöjd med ställ 33,5 cm.

Bruksslitage, träställ med slitage och flagnad färg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 808