SYSATSER, 2 st, originalfodral, 1800-tal (2).

2982748. SYSATSER, 2 st, originalfodral, 1800-tal (2).

silver (testad). Biedermeier-set i flera delar i originalkartongen. Består av: 1 kniv, 1 fingerborg, 1 spole pärlemorgarn, 1 sax och 1 nålkogger. I det ursprungliga fallet. Lockinsats saknas. 1 fodral med olika redskap, inklusive 1 nålfodral, 3 olika gängare, 1 kniv, 2 saxar, inklusive 1 metallsax.

Åldersrelaterade tecken på slitage, gnidning, defekter, partiell korrosion, defekter.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 247