297339. DAMARMBANDSUR, platina med onyx, smaragd samt diamanter, totalt ca 0,52 ct, Art Decó, 1920-tal. Vikt 23,6 g.
Längd 19 cm. Trapetsslipad onyx, rektangulärt facetterade smaragder samt gammalslipade diamanter. Urverk går att plocka ur.
Bruksslitage. Ej funktionstestad. En onyx samt en smaragd saknas.