ANDREA BIONDETTI. Venetianska vyer med gondolier. 2 akvareller.

297296. ANDREA BIONDETTI. Venetianska vyer med gondolier. 2 akvareller.

Andrea Biondetti (1851 Genua - 1946 Milano); i detta parti två små akvareller med utsikt över staden Venedig. Representationer på ett skickligt sätt och med god observationsförmåga. En är synligt signerad, den andra möjligen under ramen. Tillskrivning, i alla fall, vissa på grund av stilen. ca. Storlek: ram 22 x 34 cm och 17,5 x 27 cm.

I gott skick. ram med små stötfångare.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 123