FOLKDRÄKT, Medelpad, 1900-tal.

2969215. FOLKDRÄKT, Medelpad, 1900-tal.

Kjol: längd 86 cm, midjemått ca 68 (kan regleras)

Blus: vit bomull, smockrynk axlar och ärmlinningar, broderade med blått och rosa.

Ärmlängd från axel 60 cm Ärmlängd från halsringning 79 cm. Överviddsmått 96 cm.

Väst: längd 62 cm, bröstvidd 82 cm.

Dräktsmycke/brosch i tenn och manschettknappar, ett par

Röda strumpor.

Bindmössa i blå siden med tillhörande spets.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Röda strumpor.

Bruksslitage.

Antal besök: 1 058