296908. SOFFA,"Tellus" design Folke Janson för S M Wincrantz Möbelindustri AB 1950-tal.
Fast stoppad klädsel, lös resårplymå, sadeljord med gummiband, ben med avslutande metallknoppar. Längd 163 cm. Märkt med klisterlapp.
Proveniens Adelsnäs Slott, Åtvidaberg.