2966159. KLASSISK BORDSLAMPA, KAISER IDELL, 1930-TAL.
Klassisk bordslampa. Design av Christian Dell för Kaiser Idell. Från 1930-talet.
Justerbar på 2 leder, tryckbrytare. Tillverkad av krämvit lackerad metall.
Lampskärmen bär stämpeln ”ORIGINAL KAISER IDELL”.
Höjd: ca. 48 cm
Lampskärm diameter: ca. 21 cm
Basdiameter: ca. 18 cm.
Höjd: ca. 48 cm
Lampskärm diameter: ca. 21 cm
Basdiameter: ca. 18 cm.