Gustav V guldmynt 5kr 1920. 18K. Vikt 2,24 gram. Diameter 16 mm.
Gustav V’s guldmynt om 5kr gavs ut ett enda år – 1920. Det är också det sista 5kr guldmyntet som präglats i Sverige.
Repor. Bruksslitage.