Bägare, förgylld invändigt, kvadratisk fot med gallemönster och kulfötter. Höjd 11 cm. U9=1970.
Proveniens: Kurt och Inga Ahlström, Sjöbonäs egendom, Hjo.
Slitage.
Slitage.