KASHIBACHI / SKÅL, keramik, Kyo-Yaki, efter Ogata Kenzan, Japan. Sannolikt Showa, 1900-tal.

295726. KASHIBACHI / SKÅL, keramik, Kyo-Yaki, efter Ogata Kenzan, Japan. Sannolikt Showa, 1900-tal.

Dekor i form av stilistiska lönnlöv i järnoxidrött samt tenmuko-glasyr. Diameter 19,5 cm, höjd 8,7 cm.

Buksslitage, nött dekor invändigt, smärre nagg i kanten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 620