295726. KASHIBACHI / SKÅL, keramik, Kyo-Yaki, efter Ogata Kenzan, Japan. Sannolikt Showa, 1900-tal.
Dekor i form av stilistiska lönnlöv i järnoxidrött samt tenmuko-glasyr. Diameter 19,5 cm, höjd 8,7 cm.
Buksslitage, nött dekor invändigt, smärre nagg i kanten.