MATSERVIS i porslin, 54 delar, PSAG.

295540. MATSERVIS i porslin, 54 delar, PSAG.

Vitt gods med tryckt dekor av blommor
12 mattallrikar, modell 14, diameter 24,5 cm
8 tallrikar, modell 57, diameter 20,5 cm
12 djupa tallrikar, modell 15, diameter 24 cm
11 assietter, modell 9, diameter 17,5 cm
Fat, modell 15, längd 39 cm
Fat, längd 31 cm
2 fat, modell 14, längd 26 cm
2 uppläggningsfat, modell 9, längd 22 cm
2 skålar, modell 9, höjd 5,5 cm
Såssnipa på fat, längd 22 cm
Kanna, modell 57, höjd 17 cm
Terrin, höjd 15 cm, längd 37 cm
Krönt stämpel PSAG.

Bruksskick
Sliten förgyllning
1 mattallrik med avslag under brättet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Fat, modell 15, längd 39 cm
Fat, längd 31 cm
2 fat, modell 14, längd 26 cm
Såssnipa på fat, längd 22 cm
Kanna, modell 57, höjd 17 cm
Krönt stämpel PSAG.

Bruksskick
Sliten förgyllning

Antal besök: 5 817