Glasskål i opakt glas i två färger, samt frostat glas, i form av korg med handtag. Veckad kant. Höjd 34, längd 28 cm.
Snapsglas, klarglas, i form av kanon, etikettmärkt Skruf. Längd 13 cm.
Proveniens: Kurt och Inga Ahlström, Sjöbonäs egendom, Hjo.
Slitage.
Slitage.