EZIO MOIOLI DA OLCIO (1902-1981). Altare pojke.

2951825. EZIO MOIOLI DA OLCIO (1902-1981). Altare pojke.

Ezio Moioli da Olcio (1902-1981), altarpojke, olja på duk, 1971, signerad och daterad nedre vänster, ca. 45 x 95,5 cm.

Ezio Moioli da Olcio studerade i Milano. Förutom porträtt av kända personer från adeln och kyrkan skapade han porträtt av fiskare eller tiggare och scener från det populära livet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 743