MATTALLRIKAR 14 st Flytande blått "Sobrown" Gustavsberg, 1850-tal.
295150. MATTALLRIKAR 14 st Flytande blått "Sobrown" Gustavsberg, 1850-tal.
8 djupa tallrikar, diam 24 cm. 6 flata tallrikar, diam 25 cm.
Med upphängningsanordning.
(En djup tallrik ej med på bild).
Proveniens: Kurt och Inga Ahlström, Sjöbonäs egendom, Hjo.
Slitage, nagg och hårsprickor förekommer, samt tillverkningsmissar i glasyr.
Med upphängningsanordning.