SKÅLAR, 3 st, stengods, Carl Harry Stålhane, Rörstrand, 1900-tal.

294545. SKÅLAR, 3 st, stengods, Carl Harry Stålhane, Rörstrand, 1900-tal.

Skål, grönblå glasyr, 2:a sortering, diameter ca 14, höjd 6,5 cm.
Skål, brun glasyr, diameter ca 14, höjd 6,5 cm.
Skål, diameter 15,5, höjd 5 cm.

Bruksslitage, skål 2:a sortering med hårsprickor, den lägsta skålen med lagning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 674