PARTI KERAMIK, 6 delar, bl a Signe Persson-Melin.

294448. PARTI KERAMIK, 6 delar, bl a Signe Persson-Melin.

Vas, höjd 8,5 cm, signerad IY, 2, Irma Yourstone, Yourstone Keramik.
Kanna, höjd 12,5 cm, stämplad med "spättan" samt SP-M Signe Persson-Melin
Karott "Terma", Gustavsberg, höjd 12 cm. Stämplad Terma, Fameldfast, Sweden, 9.
Vas, höjd 19 cm, Uppsala Ekeby, stämplad.
Vas "Primavera" Rörstrand. Gertrud Lönegren. Dekor av blommor i relief. Höjd 20 cm. Märkt "Primavera" Rörstrand Lönegren Handmålad.
Vinterlykta i porslin. Inger Persson. Rörstarnad. Höjd 7,5 cm. Diameter 9,5 cm. Märkt Rörstrand Sweden. Originalask medföljer.
Miniatyr i form av löv. John Andersson Höganäs. Längd 4,5 cm. Märkt Höganäs JA.

Signe Persson-Melin med liten bränningsmista
Karott med avslag insida av mynning
Vas med spricka.
Vas "Primavera" krackelerad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Vas med spricka.
Vas "Primavera" krackelerad.

Antal besök: 1 576