294375. KAPPA samt KLÄNNING, spets. Vintage, Elysée modeller, Malmö. 1960-tal. Strl ca 40/42.
Turkos spetstextil. Klänning med foder. Öppen kappa med hyska i kragen samt sprund bak.
Klänning, rygglängd 102 cm. Kappa, rygglängd 97 cm.
Bruksslitage, foder med smärre hål.