TEKANNA i stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand.

294365. TEKANNA i stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand.

Dubbelpipig tekanna i rundad form på fyra ben med handtag knutet i rottingmed. Glasyr i gula och bruna toner.
Märkt R Sweden G.N.
Längd 23 cm
Höjd (ink handtag) 21 cm.
Första sortering.

Bruksskick.
Insida nagg.
Nagg vid pip.
Glasyrmistor.
Rottingsnodd till ena sidan av handtaget saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Märkt R Sweden G.N.
Längd 23 cm
Höjd (ink handtag) 21 cm.
Första sortering.

Bruksskick.
Insida nagg.
Nagg vid pip.
Glasyrmistor.

Antal besök: 1 614