294365. TEKANNA i stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand.
Dubbelpipig tekanna i rundad form på fyra ben med handtag knutet i rottingmed. Glasyr i gula och bruna toner.
Märkt R Sweden G.N.
Längd 23 cm
Höjd (ink handtag) 21 cm.
Första sortering.
Bruksskick.
Insida nagg.
Nagg vid pip.
Glasyrmistor.
Rottingsnodd till ena sidan av handtaget saknas.
Märkt R Sweden G.N.
Längd 23 cm
Höjd (ink handtag) 21 cm.
Första sortering.
Bruksskick.
Insida nagg.
Nagg vid pip.
Glasyrmistor.