2943548. AXEL BÄCK. Skåp, Eksjö Möbelfabrik, 1940/50-tal.
Fanerat huvudsakligen med alm. Dörrpar med bakomliggande hyll- och skåpsinredning. Bredd ca 86 cm, djup 41 cm, höjd 140 cm.
Bruksslitage. Märken. Repor. Mindre skador. Utbytta gångjärn. En uppsättning hyllbärare saknas.
Nyckel/nycklar finns.