4 lådor. Längd 70 cm. Djup 38 cm. Höjd 81 cm.
Teakmöbler från 1950- och 1960-talen är kända för sin ikoniska design och höga kvalitet. Denna period anses vara en guldålder för skandinavisk möbeldesign, och teak blev ett populärt materialval för möbelproduktion under denna tid.
Skandinavisk design är en designestetik och filosofi som härstammar från de nordiska länderna, inklusive Sverige, Danmark, Norge och Finland. Den uppstod under 1900-talet som en reaktion mot den tunga och dekorativa stilen som dominerade vid den tiden och strävade efter att skapa funktionella och estetiskt tilltalande föremål som var tillgängliga för folket.
Funktionalitet är en central princip inom skandinavisk design. Möblerna och föremålen är avskalade och enkla i sin design, med rena linjer och få dekorativa detaljer. Detta skapar en känsla av lugn och harmoni i rummet och ger utrymme för användaren att skapa sin egen personliga stil och prägel.
Bruksslitage, några faneerskador.