JOAN MIRO. Litografi ”Little Person” från 1976, signerad i stenen.
294180. JOAN MIRO. Litografi ”Little Person” från 1976, signerad i stenen.
Joan Miro (20.04.1893 Barcelona - 25.12.1983 Palma de Mallorca); denna litografi från 1976 med titeln ”Little Person” är signerad i stenen. Ett numrerat certifikat från ars mundi anbringas a tergo, arket är inramat i guld/svart galleri skuggstång. Ram 42 x 52 cm, bladlängd 18,5 x 23,5 cm.