10 mattallrikar, diameter 24,5 cm
11 djupa tallrikar, diameter 25 cm
10 tallriakr, diameter 21 cm
9 assietter, diameter 16,5 cm
Fat, längd 36 cm samt 31 cm
Ett par fat, längd 26 cm
2 hänkelfat, diameter 16 cm
Skål med hänklar,diameter 22 cm
Såsbytta på fat, höjd 10 cm
Stämplade Rörstrand, Sverige, 491 (tillverkad 1:a halvåret 1949)
Terrin, höjd 14 cm
Stämplad ALP, Lidköping.
Bruksslitage
Mindre kantnagg en mattallrik.
10 tallriakr, diameter 21 cm
9 assietter, diameter 16,5 cm
Fat, längd 36 cm samt 31 cm
Ett par fat, längd 26 cm
2 hänkelfat, diameter 16 cm
Såsbytta på fat, höjd 10 cm
Terrin, höjd 14 cm
Stämplad ALP, Lidköping.
Bruksslitage