Sannolikt svenskbyggd barock, med invändig pappersetikett märkt "Reparerad av Otto Selling 1870", längd 58 cm.
vadderat täcke med monogrambrodyr "WB" medföljer.
Åldersrelaterat slitage, några srickbildningar, små skador.