VAS, porslin, Wujin, märkt "Qianlong Nian Zhi", sannolikt 1800-tal.

293173. VAS, porslin, Wujin, märkt "Qianlong Nian Zhi", sannolikt 1800-tal.

Monokrom glasyr i svart med handmåkad dekor i brons, så kallad "Mirror black" eller "Black bronze", i form av drakar som jagar den flammande pärlan.
Höjd 30, bredd 18 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, porer, samt bränningsspricka vid vasens nedre kant.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 30, bredd 18 cm.

Antal besök: 1 570