En matservis i 58 delar ifrån Rörstrand, dekorerad med bladslinga samt gulddekor.
12 st tallrikar ca ø 24,5 cm
12 st djupa tallrikar ca ø 24,5 cm
12 st assietter ca ø 17 cm
12 st fat ca ø 21 cm
1 st uppläggningsfat ca 38 x 25 cm
1 st uppläggningsfat ca 33 x 21,5 cm
2 st uppläggningsfat ca 29 x 19 cm.
2 st uppläggningsfat ca 24 x 13 cm.
1 st såssnipa höjd ca 10 cm, ca 21 cm lång
1 st kanna höjd ca 16 cm.
1 st fyrkantigt uppläggningsfat ca 21 x 21 cm.
1 st fyrkantigt uppläggningsfat ca 17,5 x 17,5 cm.
Fint bruksskick inga synliga nagg eller repor.
12 st tallrikar ca ø 24,5 cm
12 st assietter ca ø 17 cm
12 st fat ca ø 21 cm
1 st kanna höjd ca 16 cm.