292705. PARTI KAFFEKANNOR i porslin, 13 st, bl a.
Samling mestadels vita kannor med dekor av blommor, förgyllning
Kannor med varierande höjd 20 cm - 30 cm
Några stämplade, CT Germany, Bohemia Czecho Slovakia, Bavaria.
Bruksslitage
Kanna med pipien lagad och avslag på foten
Kanna med avslag på mynning
Lock till mörkblåmönstrad kanna, spricka.
Bruksslitage
Kanna med avslag på mynning