FERDINAND THOMAS. ”Abendwanderung am Mühlbach”, olja på duk, signerad. u. dat. THOMAS 07".

292323. FERDINAND THOMAS. ”Abendwanderung am Mühlbach”, olja på duk, signerad. u. dat. THOMAS 07".

”Kvällsvandring på Mühlbach”
Ferndinand Thomas (1858 Hasselfelde - 1921 Braunlage)

-Impressionistisk målning påverkad av jugendstil -olja på duk
-Bår ram
-signerad och daterad ”THOMAS (19) 07" nere till höger
-oramad

Mått: 42,2 x 60,7 cm (höjd efter bredd).

nedre vänstra Nötning från tidigare inramning.

Gör en kostnadsfri värdering!

”Kvällsvandring på Mühlbach”

-Bår ram
-oramad

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 1 961