”Kvällsvandring på Mühlbach”
Ferndinand Thomas (1858 Hasselfelde - 1921 Braunlage)
-Impressionistisk målning påverkad av jugendstil -olja på duk
-Bår ram
-signerad och daterad ”THOMAS (19) 07" nere till höger
-oramad
Mått: 42,2 x 60,7 cm (höjd efter bredd).
nedre vänstra Nötning från tidigare inramning.