2919336. GARETH FLOYD LOCK FÖR TIDSKORSNING, AKVARELL.
Akvarell, en ung pojke vid en dörr till en 1800-talsinredning med en folkmassa som tittar på. Omslaget fungerar för Time Junction av Helen Solomon. Med layoutdesign klistras på baksidan och inskriven ”presenteras med komplimangerna från Good Reading Ltd... Jul 1975'. 22 x 33cm inramad och glaserad, 34 x 45cm övergripande.
Gareth Floyd, en Suffolk-konstnär, var en framgångsrik illustratör som producerade konstverk för maj barnbok på 1970-talet och för illustrationer för BBC TV Jackanory-program.