MÄTKANNAN "KLUCK"M. M, plåt/mässing m. m, 1900-tal.
2919213. MÄTKANNAN "KLUCK"M. M, plåt/mässing m. m, 1900-tal.
Mätkanna, svensk patent No 67111. A:B J.C. Ljungman, ca 35 x 35 x 15 cm, rör tillkommer
Med bruksanvisning
Tappkran, mässing, märkt Shell och dess emblem, 13 x 10 x 3,5 cm
Servicemansmössa, storlek 55
Kvittoblock med dupliceringsblad, AB Svenska Shell, ca 19 x 16 cm.
Bruksskick, 1 skylt på kannan delvis lös
Mössan och blocket, oanvänt.
Med bruksanvisning
Servicemansmössa, storlek 55
Mössan och blocket, oanvänt.