Hylla med skrivdel, fällbar klaff med hyll- och lådinredning. 3 byrålådor. Svärtade gavlar, mässingsbeslag. Höjd 170, längd 85, bredd 40 cm.
Slitage, förekomst av repor och smärre fanerskador.