291423. KERAMIK, 3 delar, bland annat fat fajans, 1700/1800-tal.
Fat, blå dekor, 1700-tal, diameter 31 cm.
Urna, höjd 24 cm.
Skål med lock, höjd 9,5 cm.
Slitage, nagg, avslag, missfärgningar, krackelyrer, sprickor. Urnan saknar lock samt med lagningar, retuscheringar.