Flodlandskap i underglasyr blått.
Höjd inkl. lock, ca 59 cm.
Proveniens, enligt uppgift, gåva från kinesiska ambassaden 1950/60.
En urna saknar lock. Skador, lagningar.
Höjd inkl. lock, ca 59 cm.