CYKEL,VELOCIPED, 1860-talets slut.

2913708. CYKEL,VELOCIPED, 1860-talets slut.

En velociped. Föregångare till höghjulingen.
Okänd tillverkare, tillverkad någon gång i slutet av 1860-talet.
Trähjul med slitskena av järn.
Hjuldiameter ca 95 respektive 64 cm.
Fungerar men är glapp i hjullagren.
Sadeln är lös.
Torrsprickor i träet på vissa ställen, se bilderna.

Sadeln är lös.

Gör en kostnadsfri värdering!

Sadeln är lös.

Sadeln är lös.

Antal besök: 1 855