2909793. STEIFF. Sköldpadda på hjul.
Sköldpadda på hjul, 1950-tal, mönstrad mohair plysch, monterad på en metallram med märkta gummerade hjul, SH. cca: 29 cm, total höjd cca 34 cm, L cca: 50 cm.
Slitage områden i mohair plysch och hål i vänster ben, förlust av färg på metallramen, skadade filtklor.