SLAGLÅSGEVÄR, m/1857 för infanteriet, Husqvarna, 1857.

2907676. SLAGLÅSGEVÄR, m/1857 för infanteriet, Husqvarna, 1857.

Slaglåsgevär m/1857 för infanteriet märkt med romersk I:a som serienr. Möjligen modellexemplar.
Mörkbetsad stock. Husqvarnastämplad och daterad 1857. Ythärdning på lås, brunerad pipa.
Välfungerande lås. Räfflad pipa med skarpa räfflor med inslag av färre pitings.
Längd cirka 135 cm, kaliber cirka 15,20 mm.

Slitage.

Tema

Höstens vapenauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage.

Tema

Höstens vapenauktion

Antal besök: 1 235