PEPPERBOX, 6-pipig, Ödestugu, 1800-tal.

2907655. PEPPERBOX, 6-pipig, Ödestugu, 1800-tal.

Pepperbox i mässing, Johan Engholms verkstad eller närmsta krets. Osignerad. 1800-talets mitt.
Hanen hakar upp. Pipknippet roterar. Längd cirka 22 cm.

Slitage, nipplar skadade.

Tema

Höstens vapenauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, nipplar skadade.

Tema

Höstens vapenauktion

Antal besök: 1 216