290352. MATSERVIS, porslin, 79 delar, Gustavsberg, (1895-1900).
21 tallrikar diameter 25 cm
11 tallrikar diameter 21,5 cm
23 tallrikar diameter 17,5 cm
12 djupa tallrikar diameter 25 cm
5 uppläggningsfat längd 25,5 - 41 cm
2 såsskålar längd 21,5, höjd 9 cm
4 skålar längd 22 - 27 cm
Såskanna höjd 18 cm.
Bruksslitage samt dekorbortfall och krackeleringar. Ett fåtal delar med missfärgning.