2896554. LÜBKE. Matbord set, 1960-tal.
Lübke, matbord med fyra stolar, bord med utbyggbar topp, med två hyllor på botten och med tillverkarens etikett,
Bordets mått: ca.: H. 75,5 cm, B 120 - 190 cm, djup 81,5 cm;
Varje stol mäter ca..: H. 77 cm, B 47 cm, djup 46 cm.
Åldersanpassat skick, några repor i träet, ett hörn av bordet med mindre stötar.