289609. MATSERVIS, 56 delar. "Senora", Gustafsberg, 1900-talets fösta kvartal.
12 flata tallrikar, diameter 24.5 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 24.5 cm.
12 entrétallrikar, diameter 21.5 cm.
10 assietter, diameter 17.7 cm.
1 terrin med underliggande fat.
2 kannor.
1 såsskål.
2 såssnipor.
4 fat.
Bruksslitage. Obetydliga samt smärre nagg/glasyrbortfall.
Några delar med missfärgning samt krackelyr. Såsskål med hårspricka.
2 delar "Senora", Johnson Bros England.