PARTI PORSLIN, 6 delar, Royal Copenhagen samt Bing & Gröndahl, Danmark.
289246. PARTI PORSLIN, 6 delar, Royal Copenhagen samt Bing & Gröndahl, Danmark.
Gräddkanna "Musselmalet". Höjd 10,5 cm. Märkt Royal Copenhagen 1032, andra sortering.
Cremkopp med lock "Musselmalet". Höjd 9 cm. Märkt Royal Copenhagen 1/743-44, andra sortering, samt Royal Copenhagen 1/743, andra sortering.
2 st assietter "Sommerfugl" med gulkant, Bing & Gröndahl, diameter 15,5 cm. Märkta B&G Kjöbenhamvn Denmark 28A samt B&G Copenhagen porcelain made in Denmark 306.
Kopp med fat, "Sommerfugl" med gulkant, Bing & Gröndahl. Märkt B&G Kjöbenhavn Denmark 106 samt B&G Kjöbenhavn Denmark 108 B.
Gräddkanna med avslag i mynning samt flera nagg på fötterna, tillverkningsdefekt i botten.
Kaffefat med liten nagg.
Bruksskick.
Kaffefat med liten nagg.
Bruksskick.