BOJAN samt VAS, porslin. Kina 1800-tal.

289239. BOJAN samt VAS, porslin. Kina 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått. Bojanen av drakar och fenixfåglar, vasen av drakar, eldklot och havsvågor. Vasen med Kangxis fyrakaraktärsmärke. Höjd 20 (utan armatur) respektive 15 cm.

Bojanen omgjord till lampa, med borrhål vid foten. Smärre ytslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 278